Jak znaleźć mieszkanie na flip-a?

Serwis 2015-10-22

Zakup nieruchomości na flip stał się jednym z popularniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości. Nic w tym dziwnego, bo dzięki takim inwestycjom można osiągnąć wysokie stopy zwrotu. Zanim jednak zaczniemy liczyć zyski, musimy znaleźć odpowiednie mieszkanie, które pozwoli nam taki efekt osiągnąć. A zatem: jak znaleźć mieszkanie na flip?

1.Nieruchomość okazyjna

Przy inwestowaniu w nieruchomości na flip kluczem do sukcesu jest znalezienie okazji czyli mieszkania w dobrej, czyli odpowiednio niskiej cenie. Aby móc stwierdzić czy cena jest faktycznie okazyjna konieczne jest oczywiście rozeznanie w sytuacji rynkowej i znajomość cen nieruchomości określonego typu w danej lokalizacji.

Nie zawsze jednak cena jest ostatecznym wyznacznikiem, który pozwala nam stwierdzić, że dana nieruchomość jest faktycznie okazyjne. Może się bowiem zdarzyć i tak, że w nieruchomości tkwi pewien potencjał, którego nikt wcześniej nie dostrzegł. Mamy tu na myśli np. sytuację, w której nieustawne mieszkanie dzięki niewielkim nakładom uda się przeprojektować w taki sposób, by stworzyć wnętrze dużo bardziej funkcjonalne, co od razu podniesie jego wartość w oczach potencjalnych nabywców.

2.Jak szukać nieruchomości okazyjnych?

Każdy, kto chce kupić nieruchomość na flip, musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Często bowiem zdarza się tak, że informacje o nieruchomościach w dobrych cenach trafiają do nas od znajomych, czy sąsiadów. Warto również pokręcić się po okolicy, która nas interesuje i zasięgnąć języka w niewielkim sklepiku na rogu. Takie miejsca, zwłaszcza na starszych osiedlach i w małych miejscowościach to prawdziwa skarbnica wiedzy wszelakiej, także tej o tym kto chce sprzedać mieszkanie.

Dobrą metodą jest również skorzystanie z usług pośredników nieruchomości, szczególnie takich, którzy specjalizują się w poszukiwanym przez nas typie nieruchomości. Dzięki ich wsparciu możemy zyskać dużo czasu, bo pośrednik wie, jaka cena jest ceną okazyjną w danym rejonie. Nie musimy sami odwiedzać kilku-kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu mieszkań, by wyrobić sobie własny pogląd na tę sprawę.

3.Dlaczego cena jest taka niska?

Wiele osób, zwłaszcza niedoświadczonych w inwestycjach nieruchomościowych, dopatruje się w niskiej cenie jakiegoś podstępu, drugiego dna. Tymczasem zwykle okazuje się, że powody wystawiania mieszkań na sprzedaż w okazyjnych cenach są bardzo prozaiczne. Mogą to być kłopoty finansowe i z ich powodu potrzebna jest szybko gotówka, a jedynym sposobem na jej zdobycie jest szybka sprzedaż nieruchomości. Mieszkanie może być również przedmiotem spadku, a spadkobiercy chcą jak najszybciej go spieniężyć i pozbyć się problemu. Przyczyną może być również rozwód czy inne wydarzenia rodzinne, których rozwiązanie jest możliwe dzięki sprzedaży nieruchomości. Sprzedający wystawia wówczas mieszkanie w dobrej cenie, bo liczy na to, że dzięki temu szybciej znajdzie on nabywcę.

Zamiast więc szukać drugiego dna i upatrywać pułapek w niskiej cenie nieruchomości warto po prostu zapytać o powód sprzedaży. Jedno pytanie: dlaczego? może oszczędzić nam nerwów i domysłów, bo sprzedający zwykle nie kryją powodu sprzedaży mieszkania.