Jak inwestować w nieruchomości?

Serwis 2015-10-22

Inwestowanie w nieruchomości zyskuje coraz więcej zwolenników. I trudno się temu dziwić, bo są to inwestycje bezpieczne, dające duże stopy zwrotu, elastyczne (wbrew temu, co się powszechnie sądzi) oraz nie wymagające dużego zaangażowania kapitałowego. Na uwagę zasługuje również szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, które chcemy dzisiaj omówić.

1. Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Zakup mieszkania w celu późniejszego wynajmowania go innym osobom to jeden z najłatwiejszych sposobów na wejście na rynek nieruchomości jako inwestor. Zakup nieruchomości może odbyć się za gotówkę lub na kredyt. To właśnie ten drugi sposób, czyli zakup mieszkania za kredyt hipoteczny, który będzie się spłacał dzięki przychodom z wynajmu zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki takiej inwestycji inwestor może na bieżąco nie tylko spłacać zaciągniętą pożyczkę, ale również czerpać zyski oraz korzystać z możliwości optymalizacji podatkowej, szczególnie wtedy, gdy wynajem odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

2.Inwestowanie w grunty

Drugim dość popularnym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest zakup działek. Możliwości takich inwestycji jest bardzo wiele. Można kupić działki rolne, a następnie przekształcić je w działki budowlane czy inwestycyjne, zwiększając tym samym ich wartość. Można również zdecydować się na zakup kilku niewielkich działek budowlanych, a następnie odsprzedać teren deweloperowi, który wykorzysta go pod większą inwestycję mieszkaniową. Możliwości jest bardzo dużo i każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

3.Inwestowanie w mieszkania na flip

Inwestycje mieszkaniowe na tzw. flip to sposób niezbyt szeroko znany w Polsce, choć mówi się o nim coraz więcej. Inwestycje takie polegają na kupowaniu nieruchomości w niskich cenach, np. zadłużonych, do remontu, niefunkcjonalnych, a następnie ich oddłużaniu lub remontowaniu, aby finalnie stworzyć nieruchomość, która ma dużo większą wartość niż miała w momencie zakupu. Są to inwestycje krótkoterminowe, których realizacja powinna zamknąć się w ciągu kilku miesięcy, a stopy zwrotu, jakie osiągają zaprawieni inwestorzy, są naprawdę wysokie.

4.Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Kolejnym sposobem na inwestycje z użyciem nieruchomości, jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Chodzi tu m.in. o powierzchnie biurowe czy handlowe, które po zakupie na własność wynajmuje się i z czerpie się z tego tytułu regularne przychody. Jest to metoda zbliżona do inwestowania w mieszkania na wynajem, ale próg wejścia jest zwykle dużo wyższy niż w przypadku nieruchomości mieszkaniowych.

5.Działalność deweloperska

Ostatnim sposobem inwestowania, o którym chcemy tutaj wspomnieć, jest działalność deweloperska. Polega ona na zakupie gruntu, wybudowaniu budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaczych lub wielorodzinnych, a następnie sprzedaniu ich z zyskiem. Wielu osobom działalność taka kojarzy się z dużymi firmami budującymi setki, a nawet tysiące mieszkań. Tymczasem deweloperem będzie również osoba, która mając duże pole podzieli je na mniejsze części i na każdej z nich wybuduje dom jednorodzinny. To także jest działalność deweloperska, czyli sposób na inwestowanie w nieruchomości w nieco mniejszej skali.