Aktualności

Jak znaleźć mieszkanie na flip-a?

Serwis 2015-10-22

Zakup nieruchomości na flip stał się jednym z popularniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości. Nic w tym dziwnego, bo dzięki takim inwestycjom można osiągnąć wysokie stopy zwrotu. Zanim jednak zaczniemy liczyć zyski, musimy znaleźć odpowiednie mieszkanie, które pozwoli nam taki efekt osiągnąć. A zatem: jak znaleźć mieszkanie na flip?

1.Nieruchomość okazyjna

Przy inwestowaniu w nieruchomości na flip kluczem do sukcesu jest znalezienie okazji czyli mieszkania w dobrej, czyli odpowiednio niskiej cenie. Aby móc stwierdzić czy cena jest faktycznie okazyjna konieczne jest oczywiście rozeznanie w sytuacji rynkowej i znajomość cen nieruchomości określonego typu w danej lokalizacji.

Nie zawsze jednak cena jest ostatecznym wyznacznikiem, który pozwala nam stwierdzić, że dana nieruchomość jest faktycznie okazyjne. Może się bowiem zdarzyć i tak, że w nieruchomości tkwi pewien potencjał, którego nikt wcześniej nie dostrzegł. Mamy tu na myśli np. sytuację, w której nieustawne mieszkanie dzięki niewielkim nakładom uda się przeprojektować w taki sposób, by stworzyć wnętrze dużo bardziej funkcjonalne, co od razu podniesie jego wartość w oczach potencjalnych nabywców.

2.Jak szukać nieruchomości okazyjnych?

Każdy, kto chce kupić nieruchomość na flip, musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Często bowiem zdarza się tak, że informacje o nieruchomościach w dobrych cenach trafiają do nas od znajomych, czy sąsiadów. Warto również pokręcić się po okolicy, która nas interesuje i zasięgnąć języka w niewielkim sklepiku na rogu. Takie miejsca, zwłaszcza na starszych osiedlach i w małych miejscowościach to prawdziwa skarbnica wiedzy wszelakiej, także tej o tym kto chce sprzedać mieszkanie.

Dobrą metodą jest również skorzystanie z usług pośredników nieruchomości, szczególnie takich, którzy specjalizują się w poszukiwanym przez nas typie nieruchomości. Dzięki ich wsparciu możemy zyskać dużo czasu, bo pośrednik wie, jaka cena jest ceną okazyjną w danym rejonie. Nie musimy sami odwiedzać kilku-kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu mieszkań, by wyrobić sobie własny pogląd na tę sprawę.

3.Dlaczego cena jest taka niska?

Wiele osób, zwłaszcza niedoświadczonych w inwestycjach nieruchomościowych, dopatruje się w niskiej cenie jakiegoś podstępu, drugiego dna. Tymczasem zwykle okazuje się, że powody wystawiania mieszkań na sprzedaż w okazyjnych cenach są bardzo prozaiczne. Mogą to być kłopoty finansowe i z ich powodu potrzebna jest szybko gotówka, a jedynym sposobem na jej zdobycie jest szybka sprzedaż nieruchomości. Mieszkanie może być również przedmiotem spadku, a spadkobiercy chcą jak najszybciej go spieniężyć i pozbyć się problemu. Przyczyną może być również rozwód czy inne wydarzenia rodzinne, których rozwiązanie jest możliwe dzięki sprzedaży nieruchomości. Sprzedający wystawia wówczas mieszkanie w dobrej cenie, bo liczy na to, że dzięki temu szybciej znajdzie on nabywcę.

Zamiast więc szukać drugiego dna i upatrywać pułapek w niskiej cenie nieruchomości warto po prostu zapytać o powód sprzedaży. Jedno pytanie: dlaczego? może oszczędzić nam nerwów i domysłów, bo sprzedający zwykle nie kryją powodu sprzedaży mieszkania.

Więcej

Jak inwestować w nieruchomości?

Serwis

Inwestowanie w nieruchomości zyskuje coraz więcej zwolenników. I trudno się temu dziwić, bo są to inwestycje bezpieczne, dające duże stopy zwrotu, elastyczne (wbrew temu, co się powszechnie sądzi) oraz nie wymagające dużego zaangażowania kapitałowego. Na uwagę zasługuje również szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, które chcemy dzisiaj omówić.

1. Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Zakup mieszkania w celu późniejszego wynajmowania go innym osobom to jeden z najłatwiejszych sposobów na wejście na rynek nieruchomości jako inwestor. Zakup nieruchomości może odbyć się za gotówkę lub na kredyt. To właśnie ten drugi sposób, czyli zakup mieszkania za kredyt hipoteczny, który będzie się spłacał dzięki przychodom z wynajmu zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki takiej inwestycji inwestor może na bieżąco nie tylko spłacać zaciągniętą pożyczkę, ale również czerpać zyski oraz korzystać z możliwości optymalizacji podatkowej, szczególnie wtedy, gdy wynajem odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

2.Inwestowanie w grunty

Drugim dość popularnym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest zakup działek. Możliwości takich inwestycji jest bardzo wiele. Można kupić działki rolne, a następnie przekształcić je w działki budowlane czy inwestycyjne, zwiększając tym samym ich wartość. Można również zdecydować się na zakup kilku niewielkich działek budowlanych, a następnie odsprzedać teren deweloperowi, który wykorzysta go pod większą inwestycję mieszkaniową. Możliwości jest bardzo dużo i każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

3.Inwestowanie w mieszkania na flip

Inwestycje mieszkaniowe na tzw. flip to sposób niezbyt szeroko znany w Polsce, choć mówi się o nim coraz więcej. Inwestycje takie polegają na kupowaniu nieruchomości w niskich cenach, np. zadłużonych, do remontu, niefunkcjonalnych, a następnie ich oddłużaniu lub remontowaniu, aby finalnie stworzyć nieruchomość, która ma dużo większą wartość niż miała w momencie zakupu. Są to inwestycje krótkoterminowe, których realizacja powinna zamknąć się w ciągu kilku miesięcy, a stopy zwrotu, jakie osiągają zaprawieni inwestorzy, są naprawdę wysokie.

4.Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Kolejnym sposobem na inwestycje z użyciem nieruchomości, jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Chodzi tu m.in. o powierzchnie biurowe czy handlowe, które po zakupie na własność wynajmuje się i z czerpie się z tego tytułu regularne przychody. Jest to metoda zbliżona do inwestowania w mieszkania na wynajem, ale próg wejścia jest zwykle dużo wyższy niż w przypadku nieruchomości mieszkaniowych.

5.Działalność deweloperska

Ostatnim sposobem inwestowania, o którym chcemy tutaj wspomnieć, jest działalność deweloperska. Polega ona na zakupie gruntu, wybudowaniu budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaczych lub wielorodzinnych, a następnie sprzedaniu ich z zyskiem. Wielu osobom działalność taka kojarzy się z dużymi firmami budującymi setki, a nawet tysiące mieszkań. Tymczasem deweloperem będzie również osoba, która mając duże pole podzieli je na mniejsze części i na każdej z nich wybuduje dom jednorodzinny. To także jest działalność deweloperska, czyli sposób na inwestowanie w nieruchomości w nieco mniejszej skali.

Więcej